Fragmenty pamięci


Chciałam przedstawić moją pracę dyplomową, którą wykonałam w pracowni ceramiki pod kierunkiem dr hab Alicji Kupiec. Obroniłam się na ocenę bardzo dobrą, a dodatkowo dostałam za nią także wyróżnienie dziekana.

Fragmenty pamięci to zbiór 25 ceramicznych ramek przestrzennych opowiadających o pamięci w szeroko rozumianym jej znaczeniu, a także wynikające z moich doświadczeń oraz punktu życia, w którym obecnie się znajduję. Wynika z osobistych doświadczeń, ale chciałam, żeby miała także wymiar uniwersalny, mówiła o pamięci, przypomniała o ważnych dla nas osobach, miejscach i chwilach.

Postanowiłam zaprezentować fotografie za pomocą przedmiotów znalezionych w domu, a także tych które dostałam lub znalazłam. Chciałam podkreślić ich wagę dlatego wykonałam ceramiczne pełne ramki, żeby stworzyć jednolity obiekt. Na ramkach umieszczone są fragmenty naczyń a zdjęcia przeniesione są w sposób nieoczywisty. Zależało mi na tym, żeby stworzyć autorskie obiekty, które w jakiś sposób mogły by intrygować. Większość naczyń miała jasny kolor i zdecydowałam się na umieszczenie ich w białych ramkach. Zależało mi na jednorodności i spokojnym charakterze pracy oraz na wyeksponowaniu fotografii.
Fragmenty pamięci to opowieść przede wszystkim o ludziach. Tych dla mnie ważnych i obecnych w moim życiu, tych których nigdy nie znałam, ale mają wpływ na moje życie, tych, którzy pokazali mi drogę i wpłynęli na to kim teraz jestem. Ich historie budują moją.

Do zrobienia prac użyłam ramek, które są elementami bazowymi. Wykonałam je z gliny kamionkowej, poszkliwiłam białym szkliwem, a następnie wypaliłam. Kolejnym krokiem było dopasowanie naczyń, które zostały docięte w określony sposób. Ostatnim etapem było nałożenie fotografii i ponowne wypalenie prac.

Kilka słów mojej Pani promotor dr hab Alicji Kupiec o moim dyplomie: Praca dyplomowa pani Olimpii Koziej – Kula jest niezwykle konsekwentną, przemyślaną i spójną z osobowością autorki realizacją. Silna więź z własną historią, rodzinną tożsamością, pieczołowitość w gromadzeniu wspomnień, pielęgnowaniu śladów Minionego dała rezultat w postaci cyklu ceramiczno – fotograficznych obiektów. Autorka w inteligentny i świadomy sposób potraktowała materię ceramiczną, jako element prowadzonej „gry” z pamięcią. Fragmentacja wykorzystanych glinianych elementów, wtopionych w ozdobne ramy, towarzyszące im fotografie, czasem również szczątkowe, urastają do rangi osobistych relikwii. Jednak sposób prezentacji, decyzje dotyczące koloru, wyboru elementów, niestandardowy sposób umieszczenia fotografii nadają im wielowarstwowy, głęboki, uniwersalny charakter

Pokazuję tylko kilka prac z bliska, ponieważ będą znajdowały się na różnych wystawach i mam nadzieję, że zachęcę kogoś do przyjścia 🙂 Resztę zostawiam do obejrzenia na żywo 🙂 Zapraszam 🙂

 

Postanowiłam kontynuować ten projekt, także prac stopniowo będzie więcej.

Comments

comments

sielskiwarsztat
About me

Pracownia artystyczna rzeźbiarsko*stolarsko*ceramiczna. A na blogu znajdziecie przede wszystkim mnóstwo fotografii z życia codziennego i Warsztatu. Trochę o rzeźbie, drewnie, wystroju wnętrz, metamorfozach mebli, sztuce. Dodatkowo także trochę tematyki dziecięcej- piękne przedmioty do pokoiku, zabawki.

Leave a Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.